Cristian Nicolaie

Data nașterii: 11 decembrie


Educaţie şi formare


Academia de Teatru şi Film din Bucureşti, specializare Actorie, promoția 1994
International Correspondence Institute, specializare Management
Academia de Teatru şi Film, specializare Regie Teatru (1 an)
C.P.P.C. Bucureşti – Impresar artistic

ÎN ACEASTĂ STAGIUNE JOACĂ ÎN:

The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu
MOMO sau Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat
Tărâmul vrăjit

ACTIVITATEA PROFESIONALĂ

Roluri la Teatrul Excelsior 

Directorul în „The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu” de Alan Bennett, regia Vlad Cristache, 2015
Domnul Fusi în „MOMO sau Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat”, dramatizare după un basm-roman de Michael Ende, regia Lenuş-Teodora Moraru, 2014
Vulpoiul în „Măria-sa măgarul” de Ion Lucian, regia Ion Lucian, 2007
Masca în Misteru’nvăluie pricina” de Cristian Nicolaie, regia Cristian Nicolaie
Prinţul în Mica Sirenă”, după Hans Christian Andersen, regia Olimpia Arghir, 1996
Costel în „În luptă cu Ta-Ga-Ta” de Ion Lucian, regia Mircea Anca
Povestitorul şi Argintarul în „Prâslea cel voinic şi merele de aur”, după  Petre Ispirescu, regia Mircea Anca
Peter Munk în „Inimă de piatră”, după Wilhelm Hauff, regia Ion Lucian
Aladin în „Aladin şi lampa fermecată”, după „O mie şi una de nopţi”, regia Ion Lucian
Brik în „Tărâmul vrăjit” de Carmen Dominte, regia Mihai Lungeanu 

Activităţi în afara Teatrului Excelsior 

Teatrul Nottara

Benedick în „Mult zgomot pentru nimic” de W. Shakespeare, regia Diana Lupescu (2013)
Ofiţerul SS în „Vizitatorul” de E.E. Schmitt, regia Claudiu Goga (2006)
Avocatul Procopiu în „Titanic vals” de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu (2002)
Ţăranul în „De dor şi drag, Maria Tănase/ Ritmuri”, regia Diana Lupescu (2013)
Proteean în „Miresele căpitanului”, după comediile lui Plaut, regia Petre Bokor (2002)
Comisarul în „Zodia turnătorului” de Jean-Claude Carriere, regia Octavian Greavu (2003)
Domnul în „De trei ori dragoste”, un spectacol bazat pe două piese nō şi kyogen şi textul „Play”de Samuel Beckett, regia Ulrike Dopfer (2004)
Walter în „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, regia Diana Lupescu (2009)
Chelnerul şi Domnul în „Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti”, un spectacol de Diana Lupescu (2009)
Domnul în „Kabaret”, un spectacol de Yvette Bozsik (2010). 

Alte spectacole:

Valeriu Stambuliu în „Fii cuminte, Cristofor!” de Aurel Baranga, regia Diana Lupescu, Teatrul „George Ciprian” din Buzău (2007)
George în „Concurs de frumuseţe” de Tudor Popescu, regia Gheorghe Marinescu, Teatrul „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea
Stroici în „Lăpuşneanul” de Dan Micu, după nuvela lui Costache Negruzzi, regia Dan Micu, Teatrul „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea
Zorzetto în „Piaţeta” de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, Teatrul „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea
Copilul, Inginerul şi Moş Crăciun în „Noaptea marilor speranţe” de Tudor Popescu, regia Silviu Purcărete, Teatrul „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea
AA în „Emigranţii” de Sławomir Mrożek, regia Silviu Purcărete, Teatrul „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea
Regele, Ministrul şi Clovnul în „Christophor Columb” de Michel de Ghelderode, regia Vasile Nedelcu, Festivalul Medieval de la Sighişoara
Chelnerul în „Nunta” de A.P. Cehov, regia Beatrice Rancea, Teatrul de Comedie
Dodo Vernescu în „Are tata fată mare” de Puiu Maximilian, regia Ion Lucian, Teatrul de Revistă „Constantin Tănase”
Boierul în „Prăpăstiile Bucureştilor” de Matei Millo, regia Cristian Nicolaie, Festivalul „Bucur la 1900”
Lt. Lukaci în „Svejk în spatele frontului” de Dan Micu, după Jaroslav Hašek, regia Dan Micu, Teatrul „Anton Pann” din Râmnicu Vâlcea

Teatru TV

Profesorul în „Lecţia” de Eugène Ionesco, regia Olimpia Arghir
Chelnerul în „Nunta” de A.P. Cehov, regia Beatrice Rancea şi Domnica Munteanu
Valeriu Stambuliu în „Fii cuminte, Cristofor!” de Aurel Baranga, regia Silviu Jicman 

Teatru radiofonic

Autorul – „Comedia nu există” de Dumitru Solomon, regia Cezarina Udrescu
Prinţul – „Mica sirenă”de H.Ch. Andersen, regia Ion Lucian şi Ion Manta
Motanul – „Cartea poveştilor”, după Nina Cassian, regia Ion Manta
Peter Munk – „Inimă de piatră”, după Wilhelm Hauff, regia Ion Manta 

Filme

„Acordaţi circumstanţe atenuante”, regia Lucian Bratu
„Mesagerul”, regia Cadri Abibula
„Talisman”, regia David de Coteau (SUA)
„Teen Knights”, regia Phill Comeau (Canada)
„Cum am petrecut sfârşitul lumii”, regia Cătălin Mitulescu
„Mutul”, regia Olimpia Arghir, TVR
„Suor Maria Celeste E Galileo Galilei”, regia Paolo Pierazzini, RAI & Discovery Channel
„Maşina timpului” I, II, III, IV, regia Radu Popovici, TVR
„Yeti – omul zăpezilor”, regia Radu Popovici
„Tarzan al II-lea”, regia Radu Popovici
„Ivan Turbincă”, după Ion Creangă, regia Radu Popovici
„Gâsca de aur”, după H.Ch. Andersen, regia Radu Popovici
„Privighetoarea”, după H.Ch. Andersen, regia Radu Popovici
„Prostia omenească”, după Ion Creangă, regia Radu Popovici
„Frumoasa adormită”, după H.Ch. Andersen, regia Radu Popovici
„Robin Hood jr”, regia Radu Popovici
„Omul”, regiaBrigitte Drodtloff (scurtmetraj selectat la Festivalul Anonimul 2014)
„What God Wants”, regia Mihai Pîrcălabu
(scurtmetraj selectat la Cannes 2015) 

Aptitudini şi competenţe

Limbi străine: engleză, franceză

 
 
//]]>