Începe EXCELSIOR TEEN-FEST!


Un festival dedicat adolescenților! Dar pot veni și adulții! Cea de-a doua ediție a evenimentului teatral EXCELSIOR TEEN-FEST se va desfășura între 25 septembrie și 1 octombrie, la București. A fost imaginat ca un periplu parcus de tineri printr-un oraş ascuns al artelor 

Programul include spectacole prezentate de trupe din București și din țară. Deschiderea oficială va avea loc duminică, 25 septembrie, ora 18,00, la Sala Mare a Teatrului Excelsior, după care va urma spectacolul Teatrului Tineretului Piatra Neamț „Aproape” de John Cariani, în regia lui Vlad Cristache – autorul montării de succes „The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu – producția EXCELSIOR.

Cu o zi înainte însă, pe data de 24 septembrie, se va deschide secțiunea Teens in the spotlight, cu „Orașul ascuns” (moment de teatru tânăr cu trupele Brainstorming, As, Vague, Acting Up). Publicul e așteptat în Lipscani – BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Alexandru Ioan Cuza – IOR.

Iată programul EXCELSIOR TEEN-FEST pe toată perioada.

Sâmbătă, 24 septembrie

18:00 – 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr – trupele Brainstorming, As, Vague, Acting Up (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Alexandru Ioan Cuza – IOR)

Duminică, 25 septembrie

18:00 – 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr – trupele Brainstorming, As, Vague, Acting Up (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza – IOR)

18:00 – 19:30 Deschiderea EXCELSIOR TEEN-FEST

Teen Attitude: Aproape de John Cariani, regia Vlad Cristache, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ (Teatrul Excelsior, Sala Mare)

Luni, 26 septembrie

11:00 – 14:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Mișu Ionescu (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani)

16:30 – 17:00 Lansare de carte – Carte cu PISICA VERDE, volum coordonat de Oltița Cîntec, Editura Timpul, Iași, 2016 (Centrul de teatru educaţional Replika)

17:00 – 18:00 Teen Attitude: Pisica verde de Elise Wilk, regia Bobi Pricop, Teatrul Luceafărul, Iaşi (Centrul de teatru educaţional Replika)

19:00 – 21:30 Teen Attitude: Columbinus de Stephen Karam şi PJ Paparelli, regia Horia Suru, Teatrul Municipal Baia Mare (Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Atelier)

Marţi, 27 septembrie

11:00 – 14:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Mișu Ionescu (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani)

17:00 – 18:30 Teen AttitudeExploziv de Elise Wilk, regia Andrei Măjeri, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” din Craiova (Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică)

19:00 – 21:00 Reborn ClassicsJocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Dragoş Alexandru Muşoiu, Teatrul de Comedie (Teatrul de Comedie, Sala Studio)

19:00 – 20:00 Teens in the spotlightspectacol de teatru tânăr – Orchestra Titanic, trupa The SnooP din Baia Mare (Teatrul Excelsior, Sala Mare)

Miercuri, 28 septembrie

11:00 – 14:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Mișu Ionescu (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani)

17:00 – 18:30 Teen AttitudeEmancipare, un spectacol de Radu Iacoban, Teatrul de Comedie (Teatrul de Comedie, Sala Nouă)

18:00 – 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr – trupele Brainstorming, As, Vague, Acting Up (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza – IOR)

19:00 – 20:30 Teen AttitudeAvioane de hârtie de Elise Wilk, regia Cristi Juncu, UNATC (Teatrul Excelsior, Sala Mare)

19:00 – 21:30 Teen SocialPoveşti la Replika – Poveşti dictate

19:00 În cuvintele tale de Peca Ștefan, regia Radu Apostol, Asociaţia Culturală Replika şi ANPBR

20:30 Carte: prezentarea volumului Chemarea monstrului de Patrick Ness, Editura TREI, Bucureşti, 2015 (traducere: Roxana Gamarţ)

21:00 Film: selecţie scurtmetraje

Joi, 29 septembrie

11:00 – 14:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Mișu Ionescu (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani)

17:00 – 18:00 Reborn ClassicsHamlet, un spectacol de Alina Berzunţeanu, Richard Bovnoczki, Peter Kerek – Unteatru Bucureşti (Unteatru)

18:00 – 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, regia Vlad Cristache, moment interactiv de teatru tânăr – trupele Brainstorming, As, Vague, Acting Up (BNR, Parcul Moghioroş, Parcul Tineretului, Parcul Alexandru Ioan Cuza – IOR)

19:00 – 20:30 Teen AttitudeBucureştiul meu, spectacol colectiv, regia Adelaida Zamfira, UNATC (Teatrul Excelsior, Sala Mare)

19:00 – 21:30 Teen SocialPoveşti la Replika – Poveşti de care te fereşti

19:00 Maskar [Între] de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol, Asociaţia T.E.T.A., Asociaţia Urbanium, Asociaţia Reper 21, Asociaţia Culturală ADO

20:30 Carte: prezentarea volumului Negru ca abanosul de Salla Simukka, Editura TREI, Bucureşti, 2016 (traducere: Ioana Filat)

21:00 Film: selecţie scurtmetraje

Vineri, 30 septembrie

11:00 – 14:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de fotografie Oraşul ascuns cu Mișu Ionescu (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00 Atelierele TEEN-FESTAtelierul de creative writing Oraşul ascuns cu Ana Agopian (Teatrul Excelsior, Sala Sudio)

16:00 – 19:00  Atelierele TEEN-FESTAtelierul de coregrafie Oraşul ascuns cu Sandra Mavhima (ArCuB, Sala Lipscani)

17:00 – 18.30  Teen Attitude: iHAMLET, regia Catinca Drăgănescu, Asociaţia Punctart (Teatrul Excelsior, Sala Mare)

19:00 – 21:00 Teen AttitudeAnul dispărut. 1989 de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu, Teatrul Mic (Teatrul Mic)

19:00 – 21:00 Teen Social: Poveşti la Replika – Poveşti de pus la colţ

19:00 Copii răi de Mihaela Michailov, regia Alex Mihăescu, Asociaţia Culturală ADO

20:00 Carte: prezentarea volumului Minunea de R.J. Palacio, Editura Arthur, Bucureşti, 2013 (traducere din limba engleză şi note: Iulia Arsintescu)

20:30 Film: selecţie scurtmetraje

Sâmbătă, 1 octombrie

11:00 – 12:00 Atelierele TEEN-FESTOraşul ascuns, instalaţie [showcase] (Teatrul Excelsior, Sala Mare)

17:00 – 18:00 Teen Attitude: #minor, un spectacol de Bogdan Georgescu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (Unteatru)

18:00 – 19:00 Teens in the spotlight: Oraşul ascuns, moment muzical, creaţie colectivă – trupele Brainstorming, As, Vague, Acting Up, direcţie Raluca Stratulat, Alexei Ţurcan, Bogdan Gugu (Piaţa Universităţii, Platoul Statui)

19:00 – 21:00 Teen Social: Poveşti pentru adultul meu

19:00 Faţă de drepturi de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol, Asociaţia Culturală Replika

20:00 Carte: prezentarea volumului Cele trei feţe ale lunii de Sally Gardner, Editura Art, Bucureşti, 2013 (traducere: Cristina Elena Gogâţă)

20:30 Film: selecţie scurtmetraje

19:30 – 21:30 Închiderea EXCELSIOR TEEN-FEST

#TEENSPIRIT, spectacol colectiv, Teatrul Excelsior (Teatrul Excelsior, Sala Mare)


22 septembrie 2016

 
 
//]]>