Programul EXCELSIOR TEEN-FEST 2018

Cea de-a patra ediție a Festivalului de teatru profesionist dedicat adolescenților – EXCELSIOR TEEN-FEST, eveniment organizat de Primăria Municipiului București prin Teatrul Excelsior, va avea loc între 28 septembrie și 7 octombrie 2018. Participă trupe din țară și străinătate. Vor avea loc nu numai spectacole, ci și ateliere, alte evenimente conexe.

 

Excelsior TEEN-FEST
viitorul imaginaT

  

PROGRAM

 

VINERI, 28 SEPTEMBRIE
18:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2018 

Arlecchino și farsele iubirii (spectacol de Commedia dell’arte)
Excelsior Showcase
regia: Enrico Bonavera // TeatrulExcelsior

 

SÂMBĂTĂ, 29 SEPTEMBRIE
10:00 – 21:00 // Teatrul Excelsior
TEENS IN THE SPOTLIGHT – MARATONUL ADOLESCENȚEI

 

DUMINICĂ, 30 SEPTEMBRIE
19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Cinema Paradiso (secțiunea Teen Attitude)
regia: Michelangelo Campanele// Associazione Culturale Tra il dire e il fare/ Compagnia La luna nel letto, Italia
1h

 

LUNI, 1 OCTOMBRIE
17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Aniversarea de Jeroen van den Berg (secțiunea Teen Attitude)
regia: Erwin Șimșensohn // Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoșani
1h 10′

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Dragă doamnă profesoară
de Ludmila Razumovskaia (secțiunea Teen Attitude)
regia: Andrei Măjeri // Teatrul Municipal Baia Mare
1h 20′

 

MARȚI, 2 OCTOMBRIE
17:00 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Avioane de hârtie de Elise Wilk (secțiunea Teen Attitude)
regia: Eugen Gyemant // Teatrul Național Radu Stanca”, Sibiu
1h 30′ 

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
R.U.R de Karel Čapek (secțiunea Reborn Classics)
regia Vlad Cristache // Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu, Secția Germană
2h 10′

 

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE
17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Visând glasuri – după texte de Ted Hughes și Lavinia Braniște (secțiunea #împreună – spectacol pentru adolescenții cu deficiențe de vedere)
concept: Nicoleta Lefter // Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Sibiu
40′

17:00 // Centrul de Teatrul Educațional Replika
boyz&girlz (secțiunea Teen Attitude)
de Sînziana Koenig // Centrul de Teatrul Educațional Replika în parteneriat cu Béznă Theatre
1h20′

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Mamă, mi-am pierdut mâna de Maria Kontorovich (secțiunea Teen Attitude)
regia: Alexandru Mâzgăreanu // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
2h

 

JOI, 4 OCTOMBRIE
17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Wanda – dramatizare și adaptare de Mihaela Michailov după „O sută de rochii” de Eleanor Estes (secțiunea Teen Attitude)
regia: Radu Apostol // Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Sibiu
1h 20′

19:00 // Teatrul Mic
Viața și moartea lui Richard 2
de William Shakespeare (secțiunea Reborn Classics)
versiunea scenică și regia: Radu Iacoban // Teatrul Mic, București
2h 30′ (cu pauză)
16+

 

VINERI, 5 OCTOMBRIE
17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Studio
Missouri Sky de Victor Morozov (secțiunea #împreună – spectacol pentru adolescenții cu deficiențe de vedere)
regia Silvia Roman // Teatrul Excelsior
1h 

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
IDENTIFY de Ieva Stundžytė (secțiunea Teen Attitude)
Theatre Open Circle / Vilnius City Theatre – Lituania
1h 20′
16+

 

SÂMBĂTĂ, 6 OCTOMBRIE

17:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Jurnalul lui Robinson Crusoe – un musical după „Insula” de Gellu Naum (secțiunea Reborn Classics)
regia: Mihai Măniuțiu // Teatrul Odeon, București
1h 15′

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Azi versus Ieri – prezentarea spectacolului În față la O12 și a unui film documentar, urmate de o dezbatere (secțiunea Încotro?) 

19:00 // UNTEATRU
Pescărușul
de A.P. Cehov (secțiunea Reborn Classics)
regia: Andrei Șerban // UNTEATRU, București
2h30′

 

DUMINICĂ, 7 OCTOMBRIE
ÎNCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2018
18:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian” 

Minunata lume nouă de Aldous Huxley – Excelsior Showcase
regia: Catinca Drăgănescu // Teatrul Excelsior, București
2h30′

 

 
 
//]]>