Programul EXCELSIOR TEEN-FEST 2017

Cea de-a treia ediție a Festivalului de teatru profesionist dedicat adolescenților – EXCELSIOR TEEN-FEST, eveniment organizat de Primăria Municipiului București prin Teatrul Excelsior, va avea loc între 30 septembrie și 8 octombrie 2017. Participă trupe din țară și străinătate. Vor avea loc nu numai spectacole, ci și ateliere, alte evenimente conexe.

 

Tema: Cultură urbană

 

SÂMBĂTĂ, 30 SEPTEMBRIE 

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2017
#EmojiPlay
Spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu // Teatrul EXCELSIOR în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company” // 1h
(TEEN ATTITUDE)

 

DUMINICĂ, 1 OCTOMBRIE 

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST) 

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Digito Ergo Sum de Ulduz Ashraf Gandomi și Cecilia Lorenzetti
Regia: Alessandra Tomassini // San Lorenzo di Savena, Italia // 55′
(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română 

19:30 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Pescărușul
de A.P. Cehov
Un spectacol de Andreea și Andrei Grosu // Teatrul Odeon București // 1h 30′
(REBORN CLASSICS)

 

LUNI, 2 OCTOMBRIE 

10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST) 

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Vandalul
de Hamish Linklater
Regia: Andreea Vulpe // UNTEATRU // 1h 20′
(TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Suntrack (În căutarea sunetului pierdut într-un oraș cu soare)
Scenariul și regia: Radu Afrim // Teatrul „Maria Filotti” Brăila // 1h 50′
(TEEN ATTITUDE) 

 

MARȚI, 3 OCTOMBRIE 

10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul Național „Mihai Viteazul”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45
Q&A
(#teatruînlicee) 

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Avioane de hârtie de Elise Wilk
Regia şi scenografia: Anca Maria Băcanu // Trupa „Amprente” Brașov // 45′
(TEENS IN THE SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Hamlet, după William Shakespeare
Muzica: SUBCARPAȚI
Un spectacol de Ada Lupu // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara // 3h (cu pauză)
(REBORN CLASSICS) 

 

MIERCURI, 4 OCTOMBRIE 

10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST) 

12:00 // Colegiul Național „George Coșbuc”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45
Q&A
(#teatruînlicee) 

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
 (ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul de Comedie, Sala Studio
Dur
de George F. Walker
Regia: Vlad Massaci // Teatrul de Comedie // 1 h 40′
(TEEN ATTITUDE) 

18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT) 

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Say it now! de Mihaela Michailov și Marcelino Martin Valiente
Direcția de scenă: Marcelino Martin Valiente // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara // 1 h 40′
(TEEN ATTITUDE) 

 

JOI, 5 OCTOMBRIE 

10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de  modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST)

13:00 // Colegiul Național „Mihai Eminescu”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45
Q&A
(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
 (ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
20 noiembrie
după Lars Noren
Un spectacol de Eugen Jebeleanu // Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu // 1h
(TEEN ATTITUDE) 

18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT) 

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Octavie
Scenariul și regia: Flora Donars
Muzica: Maxence Grimbert-Barré // Le MèME EnsembLe, Franța // 1h
(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română

 

VINERI, 6 OCTOMBRIE 

10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare 3D
(ATELIER TEEN-FEST) 

12:30 // Colegiul Național „Matei Basarab”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45
Q&A
(#teatruînlicee) 

15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 17: 00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST) 

15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST) 

18:00 – 19:00 // Parcul Herăstrău
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT) 

18:00 // Teatrul Mic
Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind
Regia: Vlad Cristache
Muzica: Daniel Rocca. Interpretare live: FIRMA // Teatrul Mic // 3h (cu pauză)
(REBORN CLASSICS // 16+)
 

19:00 // Teatrul EXCELSIOR, Sala Mare
Fluturii sunt liberi
de Leonard Gershe
Regia: Erwin Șimșensohn // Teatrul EXCELSIOR // 1h 55′
(TEEN ATTITUDE) 

 

SÂMBĂTĂ, 7 OCTOMBRIE 

17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ // performance
(ATELIER TEEN-FEST) 

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
All = Gods in Blood de Agnieszka Nasierowska, după Împăratul muștelor de William Golding
Regia: Grzegorz Grecas // Teatr Układ Formalny, Polonia // 1h 20′
(TEEN ATTITUDE) 

18:00 – 19:00 // Parcul IOR
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT) 

19:00 // Teatrul Național București, Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții, după un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop // Teatrul Național București // 1h 40′
(TEEN ATTITUDE) 

19:00 // Teatrul Metropolis
Romeo și Julieta
de William Shakespeare
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză // Teatrul Metropolis București // 2h 45′ (cu pauză) (REBORN CLASSICS // 14+) 

 

DUMINICĂ, 8 OCTOMBRIE 

17:00 – 18:00 // Teatrul Excelsior – outdoor
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT) 

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Our Ladies of Perpetual Succour (Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) de Lee Hall, după Sopranele de Alan Warner
Regia și coregrafia: Răzvan Mazilu // Teatrul EXCELSIOR // 2h 10′
(TEEN ATTITUDE // 16+) 

20:15 ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI EXCELSIOR TEEN-FEST 2017

 

 

EVENIMENTE CONEXE

 

  • Secțiunea TEENS IN THE SPOTLIGHT

Timp de 5 zile, aproximativ 30 de tineri din trupe de teatru din București vor prezenta un performance în 5 spații în aer liber din București (parcuri, Centrul vechi), performance realizat în urma a 10 ateliere, sub îndrumarea mai multor artiști. Atelierele vor fi reunite sub tema Pereții vorbesc și au ca scop explorarea vieții orașului, utilizând instrumentele culturii urbane.

*Secțiune realizată în parteneriat cu Asociația T.E.T.A.

 

  • Secțiunea #teatruînlicee

Secțiunea a fost gândită cu scopul de a crea o platformă de comunicare directă cu tânăra generație chiar în mediul de formare al acesteia, liceul, accentuând astfel dimensiunea creativ-culturală pe care trebuie să o dobândească acest spațiu. Dialogul cu tinerii va fi generat de vizionarea unui spectacol de teatru documentar, prezentat în 5 licee. Spectacolul va fi urmat de o dezbatere moderată de creatorii spectacolului, pornind de la tema propusă de aceștia.

*Secțiune realizată în parteneriat cu Centrul de Teatru Educațional Replika.

 

  • Atelier TEEN-FEST // ateliere creativeCine sunt eu? – atelier de teatru participativ
    Stop Motion – atelier de film de animație
    VideoSoundEdit – atelier de editare video
    3D Reality – atelier de modelare 3D

*Secțiune realizată în parteneriat cu Centrul de Teatru Educațional Replika și cu CINETic (Centrul International de Cercetare și Educație în Tehnologii Inovativ Creative) UNATC.


10 iulie 2017

 
 
//]]>