Silvana Ionescu

Data nașterii: 9 octombrie 1970

Locul nașterii: Bucureşti


Educaţie şi formare


Liceul de Artă „George Enescu” – Pian şi Canto clasic, 1990
Universitatea Hyperion, Facultatea de Teatru şi Film, secţia Actorie, 1995
Academia de Teatru şi Film, Bucureşti (examen de licenţă), 1997
Un actor care își iubește profesia dorește să joace. Și eu îmi doresc să joc mult.

ÎN ACEASTĂ STAGIUNE JOACĂ ÎN: 

O noapte furtunoasă
Cea mai frumoasă floare din lume
Cei trei purceluși
Casa pisicii
Tărâmul poveştilor
Răţuşca cea urâtă
MOMO sau Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat
Magia copilăriei
Hainele cele noi ale prinţului
Vrăjitorul din Oz
Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils

ACTIVITATEA PROFESIONALĂ 

Roluri la Teatrul Excelsior

Veta în „O noapte furtunoasă”, de I.L. Caragiale, regia Stelian Milu, 2017
Un băiat / Mama în „Cea mai frumoasă floare din lume” de Chris Simion-Mercurian, după o idee de Leon Magdan, regia Chris Simion-Mercurian, 2016
Purcy în „Ce trei purceluși” dramatizarea de Stelian Milu, după povestea lui James Orchard Halliwell-Phillipps, regia Stelian Milu, 2016
Pisica aristocrată în „Casa pisicii” de S. Marsak, adaptare de Robert Robert Emanuel, regia Lenuş-Teodora Moraru, 2016
Ninigra în „Ninigra şi Aligru”, după Nina Cassian, regia Daniela Anencov
Vulpea în „Cartea poveştilor”, regia Daniela Anencov
Broasca ţestoasă şi Vrăjitoarea barbară în „Mica Sirenă”, după H.Ch. Andersen, regia Olimpia Arghir, 1996
Zâna în Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils”, regia Mihaela Boboc Manea
Prinţesa Jasmine în Aladin şi lampa fermecată”, regia Ion Lucian
Trufa în Frumoasa şi Bestia”, regiaIon Lucian
Iepurele în „Maria-sa… măgarul!”, regia Ion Lucian
Cocoana în „Nenea Iancu povesteşte”, regia Victor Radovici
Afeia în „Tărâmul vrăjit”, regia Mihai Lungeanu
Ursitoarea în „Snoave cu măşti”, regia Ion Lucian
Glinda şi Mlinda în „Vrajitorul din Oz”, regia Peter Bokor
Vrajitoarea în „Magia copilăriei”, regia Stelian Milu
Liliana în „MOMO sau Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat”, regia Lenuş-Teodora Moraru
Vecina raţă, Pisica, Raţa spaniolă, Găina, Peştele, Cioara, Lebăda în „Răţuşca cea urâtă”, regia Mihai Manolescu
Mastera şi Crăiasa Zăpezii în „Tărâmul poveştilor”, regia Stelian Milu

Activităţi în afara Teatrului Excelsior 

Teatrul Constantin Tanase

„Show la Savoy”, regia Biţu Fălticineanu
„Mai ceva ca-n Dallas”, regia Biţu Fălticineanu
„Nota zero la purtare”, regia Ion Lucian 

Teatrul Naţional Craiova

„Danaidele”, regia Silviu Purcarete 

Teatrul Naţional Bucureşti

„Numele trandafirului”, regia Grigore Gonța
„Acul cumetrei Gurton”, regia Grigore Gonța 

Teatru Independent

„Pluralul englezesc”, regia Toma Enache  

Film

„Harababura”, regia Geo Saizescu 

Teatru de televiziune

„Nota zero la purtare” regia Silviu Jicman
„Danaidele”, regia Silviu Purcarete 

TVR

Actriţă, prezentatoare şi solistă în numeroase emisiuni de divertisment 

TV seriale 

„Fetele marinarului”
„Narcisa sălbatică”
„State de România”

Teatru radiofonic

Numeroase spectacole regizate de Vasile Manta
Dublaj voce în multe desene animate, dintre care cele mai importante sunt productii Disney 

Aptitudini şi competenţe

Pian, canto clasic, musică uşoară
Limbi străine: engleză (mediu)

 
 
//]]>