Dan Clucinschi

Data nașterii: 9 iunie 1987

Locul nașterii: Suceava


Educaţie şi formare


Universitatea Hyperion, Bucureşti, Facultatea de Actorie, Arta Actorului, promoția 2006

ÎN ACEASTĂ STAGIUNE JOACĂ ÎN:

Arlecchino și pierdutele iubiri 
Iluzia comică
Împăratul muștelor
TimeAholics
Bambi
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu
Aventuri în Ținutul Florilor
Zâna Zorilor

ACTIVITATEA PROFESIONALĂ

Roluri la Teatrul Excelsior 

Il Capitano / Spițerul în „Arlecchino și pierdutele iubiri”, commedia dell’arte de Enrico
Bonavera, regia Enrico Bonavera, 2018
Miked în „Vlaicu Vodă” de Alexandru Davila, regia Horia Suru – spectacol-eveniment realizat cu ocazia Centenarului Marii Uniri, iunie-august 2018
Clindor în „Iluzia comică” de Pierre Corneille, regia Anca Ciuclaru, 2018
Henry în „Împăratul muștelor”, după romanul omonim de William Golding, adaptarea de Nigel Williams, regia Tudor Lucanu, 2017
Dragoș / Alex în „TimeAholics” de Bogdan Capșa, regia Anca Ciuclaru, 2017
Bambi, Rono în „Bambi”, dramatizare de Ema Stere după Felix Salten, regia Attila Vizauer, coregrafia Vava Ştefănescu, 2016
Rudge în „The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu” de Alan Bennett, regia Vlad Cristache, 2015
Sufletul lui Bozo în „Kiki și Bozo” de Andreea Vălean, regia Peter Kerek, 2014
Mugurel în „Hainele cele noi ale prinţului” („Aventuri în Ținutul Florilor”), după două poveşti de Hans Christian Andersen, regia Ilinca Stihi, 2013
Petre în „Zâna Zorilor” de Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi, 2012

Activităţi în afara Teatrului Excelsior

Teatrul „Ion Creangă”:

Moartea în „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”, cules de Petre Ispirescu, direcția de scenă Victor Ioan Frunză, 2016
Orsino în „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Peter Kerek, 2016
Cyrus Smith în „Insula misterioasă” de Jules Verne, regia Cristian Theodor Popescu, 2016
Prințul Eugen von Drahn în „Frumoasa din pădurea adormită”, regia Philippe Besson, 2015
Zurbalan în „Spaima zmeilor”, regia Gelu Colceag, 2015 

Teatrul Nottara:

Felix în „Balul sinucigașilor”, regia Iulian Furtună, 2018
Șarpe în „Asta-i ciudat” de Eugen Rotaru, regia Diana Lupescu, 2018
Georgescu în „Aprilie, dimineaţa” de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu, 2015
Milică în „Visul unei nopţi de iarnă” de Tudor Muşatescu, regia  Diana Lupescu, 2015 (în colaborare cu Teatrul „George Ciprian din Buzău)
Timpul în „Comedie de modă veche”, regia Vasile Toma

Teatrul „Tony Bulandra” din Târgovişte:

Jerry în „Tom şi Jerry” de Rick Cleveland, regia Chris M. Nedeea, 2014
Jack Melancolicul în „Cum vă place” de William Shakespeare, regia Anca Ciuclaru, 2014
Fabian în „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Di Trevis, 2014
Donalba în „Macbeth” de William Shakespeare, regia Răzvan Mureşan, 2014
Horatio în „Hamlet” de William Shakespeare, regia Kemal Bashar, 2014 

Colaborări cu alte teatre şi companii:

Gavrilă în „Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra, 2010
Comandantul în „Lazăr” de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxanda, Teatrul Elisabeta
Adrast în „Sicilianul” de J.P. Moliere, regia Puiu Mircea Lascus,
Actor în spectacole ale Teatrului Odeon, Teatrului Ţăndărică, ale trupelor de teatru Fantastic, Timing, Momo ale Companiei de teatru ZURLI Events (spectacole pentru copii) etc.
Actor în spectacole de improvizaţie ale companiilor ImproFeel şi ImproVizati

Teatrul Național Radiofonic:

Dani în „Pisica verde” de Elise Wilk, regia Mihnea Chelariu, 2016
Emi în „Turnul de apă”, adaptare radiofonică de Doina Papp, regia Ilinca Stihi, 2014
„Apus de soare”, regia Ilinca Stihi, 2013

Roluri în filme și seriale TV:

Drunk Guy în „Oh, Ramona”, regia Cristina Iacob, 2019
Interpelatul în „Anii de sâmbătă seara”, 2018, scenariul Nae Caranfil, regia Dragoș Buliga
Camera Man în „Comrade Detective”, regia Rhys Thomas, 2017
El în „Rebecca File”, regia Mihnea Chelariu și Ilinca Stihi, 2013
Lionel Barker în „Queen and Country”, regia John Boorman, 2013

Premii:

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal, la Festivalul Internaţional „Hyperion”, 2011
Premiul I, la Festivalul de Umor „Bucovina”, 2007
Premiul „Monitorul de Suceava” pentru Cel mai bun grup umoristic al anului 2007

Aptitudini şi competenţe

Limbi străine: engleză (avansat), franceză (mediu)

 
 
//]]>