Începe EXCELSIOR TEEN-FEST

Program oficial

Teatrul Excelsior anunţă programul oficial al primei ediţii a Festivalului de Teatru EXCELSIOR TEEN-FEST, care va avea loc în perioada 25 septembrie – 2 octombrie 2015, în Bucureşti. Spectacole de teatru, proiecţii de film şi ateliere, într-un eveniment dedicat adolescenţilor bucureşteni. EXCELSIOR TEEN FEST – o stare de spirit cu efecte benefice pe termen lung!

Începând de vineri, 25 septembrie, Festivalul EXCELSIOR TEEN-FEST este declarat deschis. Teatrul Excelsior, Teatrul Odeon, Teatrul Bulandra, Teatrul Naţional Bucureşti, UNTEATRU, Teatrul Foarte Mic şi Centrul Naţional al Dansului Bucureşti vor fi gazdele dumneavoastră timp de opt zile. Programul cuprinde spectacole din Bucureşti şi din ţară, proiecţii ale unor filme româneşti premiate la festivaluri internaţionale şi ateliere de dans contemporan, fotografie şi dramaturgie observaţional-empatică.

Festivalul are caracter competiţional. Spectacolele de teatru vor fi jurizate de profesionişti: criticii de teatru Monica Andronescu şi Mircea Morariu, şi directorul artistic adjunct al Prague Youth Theatre, Rebecca Humphries. Alături de aceştia, EXCELSIOR TEEN-FEST introduce un juriu al adolescenţilor, format din 6 elevi, care va oferi un premiu special în cadrul festivalului.

Cu toate că vizează adolescenţii, EXCELSIOR TEEN-FEST nu este un eveniment exclusivist, deci sunteţi cu toţii bineveniţi, indiferent de vârstă. În mod sigur, veţi găsi ceva care să vă suscite interesul şi curiozitatea, de aceea vă reamintim programul festivalului.

PROGRAM EXCELSIOR TEEN-FEST

25 septembrie – 2 octombrie

 

Vineri, 25 septembrie

ora 10.00 – 12.00 | Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Atelier de coregrafie

Oraşul în mişcare

 

ora 15.00 – 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de scriere dramatică

Oraşul în mişcare

 

 

ora 18.00 |  Teatrul Excelsior, Sala Mare

Deschiderea EXCELSIOR TEEN-FEST

THE HISTORY BOYS. POVEŞTI CU PARFUM DE LICEU (în afara competiţiei)

de Alan Bennett; regia: Vlad Cristache

Teatrul Excelsior Bucureşti | Peste 16 ani

Sâmbătă, 26 septembrie

ora 10.00 – 12.00 | Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Atelier de coregrafie

Oraşul în mişcare

 

ora 15.00 – 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de scriere dramatică

Oraşul în mişcare

 

ora 18.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

CHIP DE FOC

de Marius von Mayenburg; regia: Vlad Cristache

Teatrul “Toma Caragiu” Ploieşti | Peste 14 ani

Duminică, 27 septembrie

ora 10.00 – 12.00 şi 12.30 – 14.30 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de fotografie

Oraşul în mişcare

 

ora 10.00 – 12.00 | Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Atelier de coregrafie

Oraşul în mişcare

 

ora 15.00 – 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de scriere dramatică

Oraşul în mişcare

 

ora 18.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

AMINTIRI DIN EPOCA DE ŞCOALĂ

de Mihaela Michailov; regia: Radu Apostol

Asociaţia ADO – Arta pentru Drepturile Omului din Bucureşti | Peste 12 ani

ora 20.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

Proiecţie de film pentru adolescenţi

COMOARA

|2015, România/Franţa, 1 h 29 min|

regia: Corneliu Porumboiu

Q&A

 

 

Luni, 28 septembrie

ora 10.00 – 12.00 şi 12.30 – 14.30 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de fotografie

Oraşul în mişcare

 

ora 10.00 – 12.00 | Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Atelier de coregrafie

Oraşul în mişcare

 

ora 15.00 – 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de scriere dramatică

Oraşul în mişcare

 

ora 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

VICLENIILE LUI SCAPINO

de Molière; regia: Alexandru Mâzgăreanu

Teatrul Tineretului Piatra Neamţ | Peste 12 ani

ora 19.00 | Teatrul Bulandra, Sala “Toma Caragiu”

O POVESTE CIUDATĂ CU UN CÂINE LA MIEZUL NOPŢII

de Simon Stephens, după romanul lui Mark Haddon, regia: Vlad Massaci

Teatrul “Anton Pann” Râmnicu Vâlcea | Peste 12 ani

 

ora 20.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

Proiecţie de film pentru adolescenţi

TOTO ŞI SURORILE LUI

|2014, România, 1 h 33 min|

regia: Alexander Nanau

Q&A

 

Marţi, 29 septembrie

ora 10.00 – 12.00 şi 12.30 – 14.30 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de fotografie

Oraşul în mişcare

 

ora 10.00 – 12.00 | Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Atelier de coregrafie

Oraşul în mişcare

 

ora 15.00 – 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de scriere dramatică

Oraşul în mişcare

 

ora 16.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

CORO NERO

de Stanislas Cotton; regia: Veronica şi Cătălin Pătru

Universitatea ”Lucian Blaga” & Teatrul Naţional ”Radu Stanca” Sibiu | Peste 14 ani

ora 18.00 | Unteatru

LA ŢIGĂNCI

după Mircea Eliade, regia: Andrei şi Andreea Grosu

Unteatru | Peste 12 ani

 

ora 20.00 | Teatrul Odeon

TIPOGRAFIC MAJUSCUL

un spectacol de Gianina Cărbunariu

Teatrul Odeon | Peste 14 ani

ora 20.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

Proiecţie de film pentru adolescenţi

AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR 1: Tovarăşi, frumoasă e viaţa!

|2009, România, 75 min|

regia: Constantin Popescu Jr., Răzvan Mărculescu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Cristian Mungiu

Q&A

Miercuri, 30 septembrie

ora 10.00 – 12.00 şi 12.30 – 14.30 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de fotografie

Oraşul în mişcare

 

ora 10.00 – 12.00 | Centrul Naţional al Dansului Bucureşti

Atelier de coregrafie

Oraşul în mişcare

 

ora 15.00 – 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

Atelier de scriere dramatică

Oraşul în mişcare

 

ora 18.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

FLORI PENTRU ALGERNON

de Daniel Keyes; regia: Iulia Colan

Teatrul Act | Peste 12 ani

 

ora 20.00 | Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică

ACTORCHESTRA, creaţie colectivă

regia: Horia Suru

Teatrul Naţional Bucureşti | Peste 12 ani

ora 20.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

Proiecţie de film pentru adolescenţi

AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR 2: Dragoste în timpul zilei

|2009, România, 70 min|

regia: Constantin Popescu Jr., Răzvan Mărculescu, Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Cristian Mungiu

 Q&A

 

Joi, 1 octombrie

ora 11.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

Oraşul în mişcare – Workshop Live Performance

Jocul de-a teatrul. Umbre – un studiu de Georgiana Barcan, regia Horia Suru

 

ora 18.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

PROFU’ DE RELIGIE

de Mihaela Michailov; regia: Bobi Pricop

Teatrul Naţional “Marin Sorescu” Craiova | Peste 12 ani

 

ora 20.00 | Teatrul Foarte Mic

NUMELE

de Jon Fosse; regia: Vlad Cristache

Teatrul Mic | Peste 14 ani

 

ora 20.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

Proiecţie de film pentru adolescenţi

LUMEA VĂZUTĂ DE ION B.

|2009, România, 61 min|

regia: Alexander Nanau

Q&A

 

Vineri, 2 octombrie

ora 16.00 | Teatrul Excelsior, Sala Studio

a little drop of HAMLET (în afara competiţiei)

după William Shakespeare; regia: Lenuş Teodora Moraru

Atelierul de teatru al Colegiului Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani | Peste 12 ani

 

ora 17.00 | Teatrul Excelsior, Sala Mare

PREMIERĂ

THOMAS SAWYER (în afara competiţiei)

dramatizare după “Aventurile lui Tom Sawyer” de Mark Twain; regia: Horia Suru

Teatrul Excelsior | Peste 12 ani

Închiderea EXCELSIOR TEEN-FEST

 

***

Parteneri: UNITER, Hotel Ambasador, Floria, Azuga, Tymbark, Crama Basilescu, Centrul Naţional al Dansului Bucureşti, Super – Festivalul de filme făcute de adolescenţi.

Recomandat de RFI.

Parteneri media: Radio România Cultural, Radio România Bucureşti FM, Realitatea TV, Şapte Seri, Cinemagia, orasulm.eu, Senso TV, SUB25, All about Romanian Cinema –  aarc.ro, Port.ro, Cooperativa Urbană, amdoar18ani.ro, Plic, o revistă, Teen Press.

Cu sprijinul Radio 21.

***

Bilete şi rezervări la Casa de bilete a Teatrului Excelsior.

Bilete disponibile şi online pe www.eventim.ro


25 septembrie 2015

 
 
//]]>