Spectacolele Teatrului EXCELSIOR (1990 – 2019)

Spectacolele Teatrului EXCELSIOR (1990 – 2019)

1990 – Nu treziţi un copil care visează de Eugène Ionesco, regia Ion Lucian

1991 – Cocoşelul neascultător de Ion Lucian, regia Ion Lucian

1993 – Maidanul de la capătul lumii de Brigitte Sarthou, regia Ion Lucian

1994 – ABC… dar cu surprize, scenariul și regia Daniela Anencov

1994 – Varietăți la Excelsior, scenariul și regia Ion Lucian

1995 – Ninigra și Aligru, dramatizare de Daniela Anencov după Nina Cassian, regia Daniela Anencov

1995 – Misteru-nvăluie pricina, scenariul și regia Cristian Nicolaie

1996 – Faţă-n faţă cu o hoaţă de Ion Lucian, regia Ion Lucian

1996 – Act veneţian de Camil Petrescu, regia Hary Eliad

1996 – Urmaşul lui Don Quijote de Vasile Menzel, regia Cosmin Alex. Marian

1996 –Mica Sirenă, dramatizare de Alexandru Andy Kessler după Hans Christian Andersen, regia Olimpia Arghir

1997 – Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils, dramatizare de Ion Lucian după Selma Lagerlöf, regia Mihaela Boboc-Manea

1998 – Aladin și lampa fermecată, dramatizare de Alexandru Andy Kessler după „O mie și una de nopți”, regia Ion Lucian

1999 – Surprize la Excelsior, scenariu colectiv, regia Cristian Nicolaie

2000 – Bădăranii de Carlo Goldoni, regia Victor Radovici

2000 – Cartea poveştilor, scenariul şi regia Daniela Anencov

2000 – Cocoşelul neascultător de Ion Lucian, regia Ion Lucian și Victor Radovici

2001 – Prostia omenească, după Ion Creangă, regia Victor Radovici

2001 – Fetiţa cu chibrituri, dramatizare după Hans Christian Andersen, regia Victor Radovici

2002 – Frumoasa și Bestia, dramatizare de Marius Nină după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină

2002 – Ce ore avem… vesele?, scenariu colectiv, regia Victor Radovici

2002 – Val-Vârtej și vasul fantomă de Octavian Sava, regia Ion Lucian

2003 – La marginea eternităţii, de Andrei Dorobanţu şi Ion Lucian, regia Ion Lucian

2003 – Inimă de piatră, dramatizare de Ion Lucian după Wilhelm Hauff, regia Vasile Manta

2004 – Degeţica, dramatizare de Aurel Mitrandupă H.C. Andersen, regia Victor Radovici

2004 – Prâslea şi merele de aur, dramatizare de Mircea Anca după Petre Ispirescu, regia Mircea Anca

2005 – În luptă cu Ta-Ga-Ta de Ion Lucian, regia Mircea Anca

2005 – Ora veselă… cu tâlc de Ciprian Cojenel, regia Victor Radovici

2006 – O noapte furtunoasa de I.L. Caragiale, regia Victor Radovici

23.10.2007 – Măria-Sa… Măgarul! de Ion Lucian, regia Ion Lucian

20.11.2008 – Nenea Iancu povesteşte, după I.L. Caragiale, regia Victor Radovici

01.03.2009 – Recreația… veselă, scenariu colectiv, regia Victor Radovici

07.08.2010 – Zâmbete estivale, colaj interactiv de texte, cântece şi concursuri, regia Cristian Nicolaie

04.10.2010 – Vrăjitorul din Oz, dramatizare de Petre Bokor după Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor

08.12.2010 – Snoave cu măşti de Ion Lucian, regia Ion Lucian

16.07.2011 – Veselie în vacanță, spectacol de varietăţi pentru copii, regia Cristian Nicolaie

19.10.2011 – Ruj pe buze de Vasile Menzel, regia Vasile Menzel

02.11.2011 – Exerciţii de conversaţie, scenariu de Mihai Lungeanu după Eugen Ionescu, regia Mihai Lungeanu  

01.02.2012 – Tărâmul vrăjit de Carmen Dominte, regia Mihai Lungeanu

20.05.2012 – 4 dansuri de Albert Espinosa, regia Adriana Zaharia

15.10.2012 – Zâna Zorilor, dramatizare de Ilinca Stihi după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi

15.11.2012 – Contrabasul, adaptare de Radu Gheorghe după Patrick Süskind, regia Radu Gheorghe

15.10.2013 – Hainele cele noi ale Prinţului, dramatizare de Ilinca Stihi după două povești de Hans Christian Andersen, regia Ilinca Stihi

30.01.2014 – Degețica, dramatizare de Aurel Mitrandupă H.C. Andersen, regia Aurel Mitran

27.02.2014 – Iubește-mă și ia-mă cu tine de Vasile Menzel, regia Vasile Menzel

22.05.2014 – Magia copilăriei de Stelian Milu, regia Stelian Milu

17.10.2014 – Kiki și Bozo de Andreea Vălean, regia Peter Kerek

20.11.2014 – MOMO sau Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat, dramatizare de Lenuș-Teodora Moraru după un basm-roman de Michael Ende, regia Lenuş-Teodora Moraru

14.12.2014 – CLASA (spectacol jucat de adolescenţi pentru adolescenţi), realizat în parteneriat cu Asociația ArtExtract, scenariul Kihai Răzuș și Eduard Dumitru, regia Mihai Răzuș

22.12.2014 – Nașterea Ta, Iisuse, scenariul și regia Adrian Găzdaru, spectacol în parteneriat cu Teatrul pentru copii „Arlecchino” Brașov

05.03.2015 – The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett, regia Vlad Cristache

09.06.2015 – Răţuşca cea urâtă, dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu

02.10.2015 – Thomas Sawyer, după „Aventurile lui Tom Sawyer” de Mark Twain, regia Horia Suru

16.10.2015 – Tărâmul poveştilor, poveste muzicală de Stelian Milu, regia Stelian Milu

18.11.2015 – #TEENSPIRIT, un spectacol colectiv de Răzvan Krem Alexe, Irina Antonie, Vlad Bălan, Adela Bengescu, Vlad Bîrzanu, Raluca Botez, Nicholas Caţianis, Sonia Divile, Laurenţiu Drăgan, Ştefania Dumitru, Maria Teodora Filip, Sebastian Ghiţă, Mihaela Kavdanska, Peter Kerek , Maria Mitu, Ciprian Nemeşiu, Teodora Daiana Păcurar, Dana Rogoz, Alina Rotaru, Aurelian Stoleriu, Ovidiu Uşvat, Iuliana Vîlsan, Dilmana Yordanova

18.12.2015 – Interzis sub 18 ani de Mihaela Michailov, regia Lenuș-Teodora Moraru

18.01.2016 – Vivien Leigh – Ultima conferință de presă de Marcy Lafferty, regia Liana Ceterchi

20.03.2016 –Umbre. Un studiu, după „Jocul de-a teatrul. Un studiu” de Georgiana Barcan, câştigătoarea Concursului de dramaturgie pentru adolescenți NEW DRAMA, ed.I, organizat de Teatrul EXCELSIOR, și „Umbre”de Ilinca-Anamaria Prisăcariu, regia Horia Suru

03.04.2016 – Bambi, dramatizare de Ema Stere după Felix Salten, regia Attila Vizauer

29.05.2016 – Cei trei purceluși, după un basm de James Orchard Halliwell-Phillipps, dramatizarea și regia Stelian Milu

07.06.2016 – With a Little Help From My Friends sau Un joc pe bune de Maria Manolescu, regia Alexandru Mâzgăreanu

16.11.2016 – Fluturii sunt liberi de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșenshon

20.11.2016 –  CASA PISICII de Samuil Marșak, adaptare de Robert Robert Emanuel, regia Lenuș-Teodora Moraru 

29.11.2016 –  Cea mai frumoasă floare din lume, scenariul și regia Chris Simion-Mercurian

14.12.2016 –  #emojiplay, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu

26.02.2017 –TimeAholics deBogdan Capșa, regia Anca Ciuclaru(piesa căștigătoare a Concursului de dramaturgie pentru adolescenți NEWDRAMA, ediția a II-a)

21.03.2017 – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia Stelian Milu

05.06.2017 – Our Ladies of Perpetual Succour (Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) de Lee Hall, regia Răzvan Mazilu

19.10.2017 – Visul unei nopți de vară de William Sakespeare, regia Vlad Cristache

17.11.2017 – Viața plicticoasă și preaplină a visătorului François, inspirată din “Gargantua & Pantagruel” a domnului Rabelais, regia Horia Suru

24.11.2017 – Lear, necugetatul meu stăpân!, scenariu deInna Sokolova-Gordon după William Shakespeare, regia Inna Sokolova-Gordon

12.01.2018 – Împăratul muștelor, adaptare de Nigel Williams după William Golding, regia Tudor Lucanu

06.03.2018 – AMERIKA, după Franz Kafka,traducerea, dramatizarea și regia Geirun Țino

14.03.2018 Iluzia comică de Pierre Corneille, adaptarea scenică de Anca Ciuclaru după o traducere de C. Borănescu-Lahovary și Iosif C. Mătăsaru, regia Anca Ciuclaru

21.03.2018 Missouri Skyde Victor Morozov, regia Silvia Roman, piesa câștigătoare a Concursului de dramaturgie pentru adolescenți NEW DRAMA, ed. a III-a

03.07.2018 – Prâslea cel Voinic și merele de aur, după Petre Ispirescu, dramatizarea și regia Eduard  Petru Jighirgiu

08.05.2018 – Minunata lume nouă, după Aldous Huxley, traducerea, dramatizarea și regia Catinca Drăgănescu

08.06.2018 – Vlaicu Vodă de Alexandru Davila, regia Horia Suru, spectacol-eveniment realizat cu ocazia Centenarului Marii Uniri

26.09.2018 – Arlecchino și pierdutele iubiri, Commedia dell’Arte de Enrico Bonavera, inspirată dintr-o canava de Flaminio Scala, regia Enrico Bonavera

26.11.2018 – Năpasta de Ion Luca Caragiale, regia Andrei și Andreea Grosu

30.01.2019 – Aventuri în Ținutul Florilor, dramatizare de Ilinca Stihi după două povești de Hans Christian Andersen, regia Ilinca Stihi

08.03.2019 – Turandot după Carlo Gozzi, regia Sânziana Stoican

13.04.2019 – Băiatul cu șosete roz de Alexandru Gorghe (câștigător al ediției 2018 a Concursului de dramaturgie pentru adolescenți NEW DRAMA), regia Andreea Ciocîrlan

13.09.2019 – Familia Addams, libretul Marshall Brickman, Rick Elice, muzica și versurile Andrew Lippa, un nou musical în regia lui Răzvan Mazilu

10.10.2019 – Jucării pierdute, un spectacol pentru copii de Ovidiu Ușvat

 
 
//]]>