Vasile Menzel

Data nașterii: 25 noiembrie 1939


Educaţie şi formare


Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale”, Facultatea de Teatru, Actorie, promoțiaa 1966; Doctorat în Teatru (absolvit cu Magna cum laude), 2004.

ACTIVITATEA PROFESIONALĂ

Teatrul Excelsior (din 1990 – membru fondator), actor, compozitor, instrumentist, dramaturg, orchestrator, coregraf, regizor, solist vocal
Academia de Arte „Luceafărul” – profesor universitar asociat (profesor de tehnică vocală, vorbire scenică, sunet şi muzică de film), 1993-2004
Universitatea „Hyperion” – profesor universitar asociat, 1993-1994
Teatrul „Ion Creangă”, actor, 1972-1990
Teatrul de Nord Satu Mare, 1968-1970 (membru fondator)
Teatrul „Maria Filotti” din Brăila, 1968
Teatrul Satiric Muzical „Constantin Tănase”, actor, solist vocal, duet vocal „Fraţii Mentzel”, 1959 – 1960

Teatrul Excelsior 

Grue în „Vlaicu Vodă” de Alexandru Davila, regia Horia Suru – spectacol-eveniment realizat cu ocazia Centenarului Marii Uniri, iunie-august 2018
„Varietăţi la Excelsior”, regia Ion Lucian

„Faţă-n faţă cu o hoaţă”, musical de Vasile Menzel, text şi regie Ion Lucian
„Maidanul de la capătul lumii” de Brigitte Sarthou, regia Ion Lucian
„Mica sirenă”, dramatizare de Alexandru Andy, regia Olimpia Arghir
Sancho în „Urmaşul lui Don Quijote” de Vasile Menzel, regia Cosmin Alex. Marian
Vrăjitorul în „Aladin şi lampa fermecată”, dramatizare de Alex. Andy, regia Ion Lucian
„Ora veselă cu…tâlc” de Ciprian Cojenel, regia Victor Radovici
„Snoave cu măşti” de Ion Lucian; „Zâmbete estivale”
„Exerciţii de conversaţie” de Mihai Lungeanu, după Eugène Ionesco
„Ruj pe buze” de Vasile Menzel, regia Vasile Menzel  

Activitate în alte teatre (selectiv)

Teatrul Mic: „La telefon, Taimirul”, regia Ion Lucian
Teatrul Casei de Cultură a Studenţilor: Mozart în „Mozart şi Salieri” de Puskin, regia Eugenia Popovici; „Studenție, studenție”, regia Nicolae Frunzetti
Teatrul „C. Tănase”: duet vocal Fraţii Menzel în spectacolul „Do, Re, Mi, Fa, etcetera” de H. Nicolaide, regia Nicolae Dinescu şi Revista 58
Teatrul de Vacanţă Sinaia: „Weekend în infern” de Rodica Padina, regia Şerban Cantacuzino; „Comedia zorilor” de Mircea Ştefănescu, regia Traian Ciuculescu
Teatrul de Stat Brăila: Clandon în „Nu se ştie niciodată” de G.B. Shaw, regia Yanis Veakis; Ion Pascu în „Nota 0 la purtare” de V. Stoenescu şi O. Sava, regia Dumitru Dinulescu
Teatrul de Nord Satu Mare: Arlechino în „Nu puneţi dragostea la încercare” de B. Locatelli, regia George Carabin; Daniel în „Capcana” de R. Thomas, regia Ion Deloreanu; Apendix în „Manevrele” de Deak Tamas, regia Mihai Raicu; Cântăreţul de baladă în „Viteazul” de Paul Anghel, regia Marietta Sadova; Cuţui în „Haiducii” de Victor Eftimiu, regia Mihai Raicu
Teatrul Naţional Bucureşti – „Richard al III-lea” de W. Shakespeare, regia Radu Penciulescu
Teatrul „Ion Creangă”: „N-a fost în zadar” de Al. Mirodan, regia Barbu Dumitrescu; „Douăsprezece luni ale anului”, regia N.Al. Toscani; „Cinci săptămâmi în … balcon” de Marin Traian şi Ion Mustaţă, regia Ion Lucian; „Moştenitorii” de I.D. Şerban, regia Mircea Avram; „Pufuşor şi Mustăcioara” de Victor Ion Popa, regia N.Al. Toscani; „13 + 1” de I. Gârmacea, regia Mihai Lungeanu; „Acţiunea Codalbul” de I. Ochinciuc, regia Yanis Veakis; „Dansaţi cu salamandra” de Ştefan Iureş, regia Magda Bordeaianu; „Nota 0 la purtare” de V. Stoenescu şi O. Sava, regia Ileana Cârstea; „Recreaţia mare” de Mircea Sântimbreanu, regia Olimpia Arghir; „Albă ca Zăpada”, după Fraţii Grimm, regia Ileana Cârstea; „Cine se teme de crocodil?” de Al. Popovici, regia Olimpia Arghir; „Pălăria cu surprize” de Virgil Puicea, regia Cornel Todea; „Scufiţa cu trei iezi” de Alecu Popovici, regia Olimpia Arghir; „Păpuşa cu piciorul rupt” de V.I. Popa, regia N. Al. Toscani; „De la Stan şi Bran la … Muppets” de Vasile Menzel şi Petru Idriceanu, regia Nae Cosmescu; „Băiatul cu floarea” de Tudor Popescu, regia Cornel Todea; „Iancu Jianu” de Al. Mitru şi Aurel Tita, regia N.Al. Toscani; „Omul invizibil” de Wells Herbert, regia Olimpia Arghir; „Înșir’te mărgărite” de Victor Eftimiu, regia Ileana Cârstea; „Vinovatul numărul unu” de N. Ştefănescu, regia Ileana Cârstea; „Arghezi” de Arghezi, regia Yanis Veakis. 

Film

„Game pentru televiziune”, regia Valeriu Lazarov (menţiune specială a juriului la Festivalul de la Monte Carlo, 1968)
Doctorul în „Vacanţa cea mare”regia Andrei Blaier, 1988
„Toarce, Floareo, toarce”, regia Carol Corfanta (autorul  muzicii)
„Plevna 77”, regia Nae Cosmescu (film tv)
„Mama”, coproducţie franco-româno-rusă, regia Elisabeta Bostan, 1977 (Premiul ACIN, Premiul special al juriului la Moscova şi Premiul special şi Cupa de Argint la Giffoni Vale Piana – Italia)
„Jocul de-a vacanţa”, regia Olimpia Arghir, 1995
„Eu sunt Adam”, regia Dan Pița, 1996
„Valsul lebedelor”, regia Constantin Dicu, 1997 (autorul muzicii)
„Serviciul Omoruri”, regia Valentin Hotea, 2008 (autorul muzicii)
„Singuraticul de pe planeta albastră”, scurtmetraj, regia Romeo Stavăr (actor și autorul muzicii)
„Crucea de piatră”, regia Andrei Blaier
„La bloc”, serial tv
„Examen”, regia Titus Muntean, 2003 (Premiu la Festivalul Internaţional ANONIMUL)
„L’Homme Pressé”, rolul Mr. Penne, regia Sebastien Grall, 2004 (Franța)
„Câinele mort”, după B.Brecht, regia Corneliu Dragomirescu, 2002
„Challenge Day”, regia Napoleon Helmis, 2005
„Felicia, înainte de toate”, regia Răzvan Rădulescu şi Melissa de Raaf, 2009 (selecţionat la Cineeuropa – Portugalia, la Saraevo; Menţiune specială a juriului la Festivalul francofon de la Namur, trei premii la Festivalul Internaţional TIFF Tansilvania”, șapte nominalizări la Premiile GOPO)
„Experimentul timp”, regia Stanca Radu şi Cristina Iliescu, 2011 

Nenumărate roluri la Teatrul TV și Teatrul Radiofonic, lucrând cu regizorii Nae Cosmescu, Olimpia Arghir, Ion Lucian, Silviu Jicman, Mihai Lungeanu, Ileana Cernat și alții.

În anii 1960 a avut o trupă particulară de spectacole, unde a avut funcţia de conducere principală, incluzând desfăşurarea activităţilor de organizare.
În anii 1970-1980 a fost coordonatorul orchestrelor proprii cu care a făcut numeroase înregistrări la Radio, Televiziune, în Cinematografie şi cu ocazia diferitelor manifestări artistice mondene.

Compozitor, dirijor, orchestrator, instrumentist şi solist vocal. A scris muzică de teatru și de film (originală), muzică ușoară. Autorul a șapte CD-uri și casete audio (muzică originală). Mebru al Uniunii Scriitorilor din România – volume de versuri. Textier (din 1955) – versuri pentru piese de teatru, cântece de muzică ușoară, humor (monoloage, scenete, epigrame, miniaturi) la Radio și Televiziune. Membru UNITER – Uniunea Teatrală din România.

Premii

Deținător a unor premii și distincții, printre care Ordinul Naţional „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, conferit de Preşedintele României „în semn de apreciere a întregii activităţi, pentru performanţele sale în domeniile artei muzicale, teatrale şi cinematografice, pentru dăruirea cu care a promovat valorile culturale româneşti”.
Societar de Onoare al Teatrului Excelsior 

Aptitudini şi competenţe

Abilitatea de a lucra în echipă; bun organizator, punctualitate, corectitudine, probitate morală
Limbi străine: franceză, italiană

 
 
//]]>